nasze rutyny

piątek, 18 czerwca 2010
poniedziałek, 14 czerwca 2010
19 czerwca zapraszamy na ostatnią przed wakacjami Babską Szafę, na której gościem specjalnym będzie pani Anna Bentyn z warsztatami „Porozmawiajmy o własnej asertywności”.
Warsztaty odbędą się w godz. od 13.00 do 14.00 i jest to wprowadzenie do Kursu Asertywności planowanego w eSTeDe w czasie tegorocznych wakacji letnich. Po raz drugi do naszej imprezy dołączyła się akcja Cała Polska Czyta Dzieciom organizowana od 11.00 – 12.00. Jest to oferta skierowana do mam, które mogą powierzyć swoje pociechy pod opiekę wykwalifikowanych bajarek a same udać się do Sali obok na Babską Szafę.
Serdecznie zapraszamy!
piątek, 04 czerwca 2010
W minioną środę świętowaliśmy Dzień Dziecka na Stacji Kolei Wąskotorowej razem z dziećmi ze Szkół Specjalnych. Na tą okazję zaprosiliśmy gości specjalnych, którzy czytali lub opowiadali dzieciom bajki ze swojego dzieciństwa. Tego dnia specjalnie dla dzieci Gabinet Starosty przebrany za królewski orszak przedstawił dzieciom bajkę Kopciuszek robiąc niesamowite wrażenie kolorowymi strojami. Gościliśmy również delegacje: z gnieźnieńskich mediów - Kamilę Kasprzak z Przemian i Łukasza „Kubickiego z Radia Plus oraz Tomasza Staniszewskiego instruktora tańca ze szkoły Tańca Balance przy eSTeDe oraz dyrektora Domu Dziecka Miłosza Dziurleję. Imprezę zaliczamy do bardzo udanych. Pomimo pochmurnej pogody zagościło u nas słońce.

Przedstawiamy naszego nowego patrona medialnego www.moje-gniezno.pl to kolejny portal, na którym można znaleźć informacje o wydarzeniach w naszym Centrum Kultury.

wtorek, 01 czerwca 2010
poniedziałek, 31 maja 2010

Konkurs artystów naściennych

Idea Murali „W Ogrodzie Wyobraźni” zrodziła się w nas krótko po pierwszej edycji tego typu imprezy, która miała miejsce w październiku zeszłego roku. Gościliśmy wtedy artystów z różnych części kraju, z Warszawy , Bielska- Białej, Bydgoszczy i Gniezna. Tematem Murali były Postacie Kultury. Powstały portrety: Tarantino, Lema, Dalajlamy, Muchy, Sławka Kuczkowskiego, Osieckiej a także Historia Kina obrazująca takie sławy jak Hitchcock, Monroe czy Flip i Flap.

Oprócz fascynujących prac i wspomnień pozostały również przyjaźnie. Dariusz Paczkowski (3fala) znany graficiarz i działacz społeczny objął patronat nad tą edycją Murali.
Tym razem przenosimy się na zewnątrz. Chcielibyśmy zaprosić do udziału artystów/ graficiarzy, którzy nie boją się zmierzyć z dużą   powierzchnią.
Festiwal Wyobraźni to jednak nie tylko Murale. Tłem dla twórczości artystów naściennych będzie muzyka takich wykonawców jak DAGADANA, CGB czy ONZ a także spektakl „Księga Gór” Kliniki Lalek.

Zapowiada się świetna impreza! Dlatego zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału.


Regulamin dostępny na www.estedemurale.blox.plGraffiti  „Każdy ma prawo do nauki. W Tybecie też?
Podczas wydarzenia malowane będzie graffiti prezentujące problem ograniczania dostępu do edukacji dla dzieci tybetańskich  W ramach ogólnopolskiej trasy w 5 polskich miastach poprzez graffiti nagłośniony zostanie problem nierównych szans na edukację w Tybecie.
 "Graffiti będziemy malować z udziałem przechodniów i publiczności, by nasze przesłanie trafiło do jaknajszerszego grona odbiorców. Być może dzięki temu więcej  osób zaangażuje się w działania na rzecz Tybetu." - powiedział Dariusz Paczkowski- z grupy 3fala.art.pl,  autor graffiti.
 
01.06.10 Bielsko-Biała, wspólnie z klubem Regeneracja. Malowanie odbywać się będzie w galerii „Na blachach” przy Dworcu PKP, dziennikarzy zapraszamy o godzinie 12.00. Natomiast w Regeneracji o godzinie 17.00 rozpocznie się spotkanie oraz pokaz filmów dotyczących sytuacji w Tybecie.
12.06.10 Kraków, w ramach Tattoo Fest (tu bedą też warsztaty)
24.06.10 Gniezno, wspólnie z Centrum Kultury eSTeDe
03.07.10 Gdańsk, wspólnie z TUSE i LOONEY
05.07.10 Warszawa, w ramach Festiwalu Street Art Doping (pierwsze prace w Galerii Tybetańskiej przy Rondzie Wolnego Tybetu)
 
Według oficjalnych, a także pozarządowych danych, poziom życia w Tybecie jest na bardzo niskim poziomie. Według ostatnich danych jedynie co trzecie dziecko tybetańskie miało dostęp do obowiązkowej edukacji na poziomie podstawowym.  Szacuje się, że ponad połowa Tybetańczyków nie umie czytać ani pisać. Podważa to propagandowe hasła chińskich władz, o dobrobycie i rozwoju, jaki rzekomo Chiny przyniosły Tybetańczykom przez ostatnie 50 lat.
 
„W związku z trudną sytuacją polityczną, wielu rodziców decyduje się wysyłać dzieci w niebezpieczną drogę przez Himalaje do Indii, by mogły otrzymać tam bezpłatną edukację w języku tybetańskim. Dzięki wsparciu organizacji pozarządowych Tybetańczycy mogą uczyć się języka, tradycji i kultury swojego narodu w Indiach, Nepalu a nawet w Polsce. Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń chce zwrócić uwagę na los tybetańskich dzieci, w 2009 roku wydaliśmy pierwszy w Polsce komiks o prawach dzieci w Tybecie „Tybet. Historie prawdziwe”, w 2010 roku chcemy nagłośnić łamanie praw człowieka - w tym prawa do edukacji w Tybecie. ” - mówi Piotr Cykowski z ratujTybet.org
Działanie jest realizowane w ramach projektu GRAT „GREAT: Global Rights - Europeans Acting Together” przy wsparciu Unii Europejskiej.
Więcej informacji o sytuacji praw dziecka w Tybecie można znaleźć na stronie: www.dzieci.ratujtybet.org
 
Więcej informacji o kampanii GREAT
www.ubostwo.pl/prawaczlowieka
piątek, 28 maja 2010

     Już 2 czerwca od godziny 11-tej do 13-tej wraz z Gnieźnieńską Kolejką Wąskotorową organizujemy Dzień Dziecka na terenie stacji Kolejki Wąskotorowej oraz w jej wagonach. Imprezie towarzyszyć będą konkursy dla dzieci, karaoke a także krótki przejazd kolejką. Główną atrakcją będzie czytanie dzieciom ulubionych bajek z dzieciństwa przez delegację z Gabinetu Starosty Gnieźnieńskiego oraz mieszkańców Gniezna czynnie uczestniczący w życiu kulturalnym naszego miasta. Impreza jest skierowana do dzieci z gnieźnieńskich szkół specjalnych.

   W ramach festiwalu Festa Fatuorum wystąpił Kabaret im. dra Frankensteina. Zespół ten, działający w ramach CK eSTeDe, zaprezentował swój debiutancki program pt. „Tryptyk Ducha”. Na prośbę organizatorów, grupa wystąpiła w MOK-u, zbierając liczną widownię i przychylne komentarze wyrażane salwami śmiechu. Paweł Bąkowski, autor programu: to wyróżnienie dla naszej młodej, świeżej jeszcze grupy, móc zagrać w tak doborowym towarzystwie jak Studio Teatralne „Próby” z CK Zamek, czy Dominika Miękus. Cieszymy się też bardzo, że nieskrępowana twórczość może przepływać, bez względu na instytucjonalne podziały. Najważniejsza jest przecież radość tworzenia i sztuka, nie podziały administracyjne. – zaznacza.

czwartek, 27 maja 2010
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11